Kirjoittaja TurunWeijo » Ke 10 Kesä, 2009 21:37
Valtava Hengen laulu tuo, josta muistin vain pätkän, ja jonka sanat Pike jostain löysi. Kiitos Pike! tallennan sanat.
Se oli nuorena uskovana lauluni, jota tuli paljon laulettua. Siinä on Hengellinen sisältö, valtavat sanat, ja sävelkin.
Kunpa vieläkin saisi laulaa tuollaisia lauluja!
Rukoilen, että niin kauan kuin vähänkin kuuloa riittää, saisin kuulla uskovien laulavan meidän kokouksissa tuon kaltaisia vanhoja Golgatan lauluja. - Tässä vaiheessa laulajat ovat jääneet vähiin. -
Osaisin vielä opettaa laulajille ed. m. hyviä lauluja. Niitä on mielessä muutamia kymmeniä. Ja ne ovat sellaisia, joihin Pyhä Henki mielistyy. Nykyajan uskovat eivät enää edes kysele ja osaa tunnustella, että mieltyykö Jumala johonkin lauluun; vaan musiikkimaku seuraa vain yleistä maailmanmusiikin kehitystä. Kauhea jytä ja meteli on lähes kaikkien mielestä hyvää.
Pyhän Hengen voimassa ja tulessa esitetty rauhallinen, tasapainoinen ja harmoninen ristin veren voittolaulu ei miellytä maailmanhenkistä uskovaa.
Mutta siis...
"Vielä vuotaa armon virta tuo,
Joka syntis' kaikki puhdistaapi.
Riennä ristin Vapahtajas luo
Siellä taivas sulle aukeaapi. "